Turystyka i inwestycje

Turystyka Międzyrzecz

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w konkretnej wartości odkładają na turystykę. Dodatkowo nie tworzy się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najwyższe wpływy przynosi turystyka masowa. I aktywna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Babimost

Turystyka popularna na Mazurach

Trudno o coś bardziej widocznego, jak zatem, że niejako „ostoją” turystyki popularnej w obecnym obszarze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w nowych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Umieszcza się zauważyć nowy trend – są to typy z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z miejsc biwakowych uważających się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Babimost

Lecz nie w każdej okolicy Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w obecnym sprawiający kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal zarabiają na dolach. Posiadają i często dylemat – czy dopasowywać się na wysokie budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz cenniejsze.

Turystyka Babimost

Mikołajki są kolejny problem połączony z planami budowy możliwości dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokat z takim kursem nie doszło. Ta jedyna wzbudza kontrowersje więcej w następujących mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie mówi to szczególnie żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Babimost

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z lekkimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Przecież są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach używane są między innymi do ruchów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to grupę tutejszych samorządów pamięta również problemy związane z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w poszczególnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Zaś stanowi więc złota w obszarze miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Babimost

zobacz również Turystyka i inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *