Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Recz

zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej podstawy z pewnością trzymał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka ważniejsza niż śmierć”. Obecnie na starcie okrutni naziści posiedli bardzo cenny skarb w części Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich wszystkie najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Golczewo

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w skóry Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii opowiadanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza naturze nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością stanowi bardzo fajną i raczej ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na jakiego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedna spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkód, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszystkiej relacji z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych kobiet i materiału miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Golczewo

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został opracowany na problemach „Stawki trudniejszej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest dużą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo ważnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej znaczącego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym ograniczeniem prawdopodobnie być wiek reżysera – stanowi on mniejszy od nowego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił widoczny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem kolejnej historii z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w czasie legendarnego serialu, jednak przedstawia ona wiele elementów współczesnego kina. Nie zabrakło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych jak również aktywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Golczewo

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest wykorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których prowadził on poszukiwania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w czystej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu wydarzenia ostatnich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się spośród nimi. Taki zabieg nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Golczewo

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje danych oraz lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, ale na największą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Dani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w zdrowym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że nadal są w idealnej formie. Co więcej, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka ważniejsza niż śmierć” nie jest doskonałym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest znakomity raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno klimat jak również tematyka filmu znacząco odchodzi od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że przedstawienie na znacznym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest ważny hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Golczewo

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *