Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Drzewka Bonsai Tychowo

zachodniopomorskie

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Ale przejawia się, że średnio co drugiego czytać o Bonsai, oglądać, i nawet hodować, a co drugiego natrafić na inne oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai naprawdę są częścią kultury Japońskiej kiedy się powszechnie uważa, czy tylko my Europejczycy kiedy myślimy Bonsai więc z razu przychodzi nam do osoby Japonia?

Drzewka Bonsai Gryfino

Drzewka Bonsai podstawowe wiedze

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci którzy przeszli w Japonii mogą pochwalić, że drzewka Bonsai można natrafić na wszelkim kroku. Ważna je wyszukać w witrynach sklepowych, restauracjach, przedsiębiorstwach i wszędzie w ostatnich miejscach drzewko Bonsai nie ale jest działanie zdobić ale również podnosi prestiż firmy. Bonsai królują również w ogrodach także tych przy świątyniach a i przy zwykłych budynkach oraz w mieszkaniach. Przy wpisaniu do lokalu można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a dodatkowo złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Jeśli w Japonii chcielibyśmy nabyć drzewko Bonsai wówczas nie jest z ostatnim większego wysiłku. Wybór istnieje właśnie wysoki, że niełatwo byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy jeszcze istnieje bogaty, ponieważ cena Bonsai chce nie ale z wieku drzewka a także z ręki mistrza. Tak więc za drzewko Bonsai możemy dać z kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Urządzenia oraz akcesoria do tworzenia drzewek Bonsai również można pobrać bez większego wysiłku. Jest ich wszystkie mnóstwo w sklepach ogrodniczych oraz przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak robić zakupy na koncertach przedświątecznych, bowiem to oczywiście tam skorzystać można z porad prawdziwych fachowców i literatów w istocie Bonsai.

Jedną z większych przyjemności jakie można podziwiać jest mocne drzewko Bonsai w ogrodzie samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa dał w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który posadził je ponad stawem. Dziś sosna jest starym i mocnym drzewem, która sprawia zachwyt turystów.

Kiedy spoglądamy na drzewa żyjące w istocie nie da się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymusza dostosowująca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai istnieje taką miniaturką drzewa będącego w krwi, będzie również świadkami zmian, przede wszystkim jeżeli szuka o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai realizujemy w będącym procesie następujących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej znać otaczający nas świat i obniżamy go inaczej niż kiedyś.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie ważne i cieszą wrażenie jakby je człowiek naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w dobrym momencie sprawi, że Bonsai będzie chował bezpośrednią siłę, którą będzie realizować cale mnóstwo takich malutkich gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który wpływa, że nasz Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień nowe, jasnozielone liście, jest wyjątkowo wrażliwa na nocne przymrozki, a zatem nie jest co się spieszyć z odkrywaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera także inny kolor. Stanowi wtedy mocna zieleń. Całość formy sprawia szybko rosnącego drzewa w bezpośredniej pełnej okazałości. Wykazuje dużą zgodę na zabiegi, które wymagamy wykonać, i które są niezbędne. Właśnie to kiedy drzewko zawiera więcej energie musimy usunąć zbyt wysokie liście, które psują jakość oraz zbyt długie pędy.

Jesienią ale jesteśmy do pracowania z całą gamą barw. W zależności od poziomie są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po każde odcienie brązu. Ciekawostką istnieje to, iż im słoneczniejsze lato, tym prawdziwsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z nadejściem jesieni.

By nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został zaprojektowany specjalny kalendarz, który umiejscawia wszystkie potrzebne zabiegi, jakich należy wziąć przy pielęgnacji drzewka Bonsai w ciągu, a dodatkowo ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w przeciwnych porach roku:

Styczeń

To nietypowy okres. Trzeba mieć aby temperatura dodatnia nie przekroczyła +10 stopni. Unikamy w owym czasie wystawiania drzewka na liczne promienie słoneczne gdyż potrafi wtedy się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, które zostały zabezpieczone przed mrozem powinny wynosić stale wilgotne podłoże. Oraz te drzewka, które nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wtedy kiedy jest temperatura dodatnia.

Luty

To maj w którym potrafimy zacząć myśleć o przesadzaniu. Mocne i niepodatne na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale nadal trzeba myśleć o tym, aby zabezpieczyć je przed mrozami. Gdyż w lutym drzewka tworzą się z zimowego snu więc potrzebują zawierać mało bardziej wilgotno. Nie możemy ich zawsze przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z pełniejszymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby łatwo się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, a kiedy właśnie gałązki staną się bardziej podatne to wchodzimy do wykonywania drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

To miesiąc, w którym potrafimy jeszcze dokonywać cięć. Podejmujące się pąki na drzewku Bonsai będą dla nas wskazówką opowiadającą o tym, które gałęzie nie obumarły. Też na których nie ma pąków to wycinamy, choć te z pąkami przycinamy do prawidłowej długości. W marcu możemy też drzewko przesadzić jeśli dawno tego braku nie wykonywaliśmy. Możemy też zacząć drutować lecz w tryb bardzo ostrożny, żeby nie poobrywać pąków. W marcu także sprawdźmy lub nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, gdyby właśnie więc chodzi zacząć grę z nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze są przymrozki to chodzi drzewka zabezpieczać przed nimi. Możemy również przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do czasu, aż ich małe tegoroczne pędy dojrzeją. Przecież w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, a na drutowanie drzewek liściastych istnieje teraz zbyt późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami oddanymi do pielęgnacji Bonsai z jednym wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie pytać jego wilgotność. Jeżeli szuka o przycinanie to dopiero teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste też muszą zaczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal pragniemy być zainteresowani, jeżeli szuka o szkodniki i codziennie sprawdzać czy jakieś się nie pojawiły.

Czerwiec

To sezon upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, i u drzewek iglastych możemy osiągnąć już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając żeby nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W dzień kiedy promienie słoneczne są bardzo szybkie nie opryskujemy liści bowiem zatem im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych. W lipcu w dalszym ciągu intensywnie nawozimy, zwłaszcza po dłuższych opadach. Toż doskonały termin na cięcia, bowiem w owym czasie rany po cięciach bardzo łatwo się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można zacząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci i więc podlewamy kilka razy dziennie. Gdy mamy drzewko kwitnące lub owocujące wówczas nie zasilamy teraz ich nawozem. Możemy na wartości odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe pędy toż mogą one zimą przemarznąć. To czas na zdjęcie drutów. Tak więc oglądamy dość dokładnie konary i pędy, na których założyliśmy druty a jeśli tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w korę to szybko zdejmujemy. Z aktualnej chwile, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai teraz nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, przecież tak ogólnie rzecz biorąc istnieje więc sezon kiedy drzewko robi się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie działamy już żadnych zabiegów formowania, jak dodatkowo nie nawozimy już Bonsai, aż do drugiej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście gdyż potrafiły się stać źródłem chorób i szkodników. Istnieją natomiast wyjątki: buki, dęby, graby, które planują brązowe liście, mogą przeżyć na drzewach. I w sukcesu drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Stanowi wtedy więcej chwila na wykonanie znaczenia dla naszego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai nakładamy na stanowisku zimowym. Najgroźniejsze są mrozy broniące się przez parę dni, bo to korzenie nie mogą korzystać wody oraz przekładać jej do większych partii drzewka. W żadnym jednak faktu nie należy ich przesyłać do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci zatem ich normalne funkcjonowanie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *