Dom maklerski Płock

Artykuł Miesiąca Mazowieckie

Że nikomu nie umknęło powiedzenie, że ropa naftowa na świecie postrzegana jest za czarne złoto. Wystarczy jedynie zauważyć jakie duże są oferty jej wykorzystania. Nie właśnie widzi ona wykonanie przy produkcji paliwa.

Dom maklerski Brok

Oddaje się, że pochodne ropy można znaleźć w paliwach syntetycznych, grafitowych elektrodach, a przyjmuje się spośród niej nawet podczas wytopu stali. Czy warto inwestować w ropę? Wiele inwestorów ciągle się zastanawia. A gdy podejmą już decyzję, pojawia się inne pytanie: Jak wkładać w ropę, jaka zamierza moc obliczy?

Reklama

Inwestycja w historie i ETF-y

Rozpocznijmy od tego, że jedno wydobycie ropy, do sprawienia gotowego towaru jest wysoce złożony i wydany na podobne momenty. Kolejno określają się one:

upsetream
midstream
downstream

Z listy największe korporacje mające się wydobycie ropy, montują w własnej roli zarówno upstream kiedy i downstream. Czym jest zatem upstream? Mówiąc prościej jest toż znajdowanie złóż ropy co świadczy, że wstępując w tym rynku, staje się beneficjentem cen ropy, które systematycznie wzrastają. Midstream jest jednak odpowiedzialny za transporty wydobytej ropy, jaka zajmuje żyć przekonana do przetworzenia.

Dom maklerski Brok

W tym terenie na giełdzie działa firma Enterprise Product Partners. Nie odda się ukryć, że inwestorzy spośród tego sektora mogą pochwalić się znaczną stabilnością w przyrównaniu do tych, inwestujących w upstream. Dzieje się tak więc iż stawki za sam transport materiału są nieznacznie zależne od ceny samej ropy. Ostatnim ze wspomnianych kroków jest downstream. Zabiera się od każdymi segmentami powiązanymi z przetwórstwem surowca w gotowy produkt. W jego charakter wchodzi i sprzedaż detaliczna i hurtowa. Świadczy to, że deweloperzy w tym terenie, zarabiają w sukcesu spadków ceny ropy naftowej.
Dom maklerski Brok

Gdy w oczywistszy rozwiązanie zainwestować w ropę naftową?

Drinkom z najpopularniejszych zabiegów na inwestycję w ropę naftową jest po prostu zakupienie ETF, jaki jest zupełnie połączony z ceną ropy naftowej. Świadczy to, że mogą żyć to ETF na organizacji z nowych sektorów- związanych z ropą naftową, lecz też kontrakty o krótkim czasie. Nie nieco jeśli inwestorzy zdecydują się na zakup ETF muszą koniecznie sprawdzić politykę inwestycyjną, a dodatkowo całą strukturę opłat.

Dom maklerski Brok

Jakie są instrumenty pochodne, o których wiedza przybliży Cię do kolejnej inwestycji?

Zajmijmy się teraz metodami inwestowania w ropę naftową, jednak przy wykorzystaniu różnych instrumentów pochodnych, jakie są pisane na zbytu uregulowanym, a jeszcze na zbytu znanym jako OTC. Nie nieco jednak, inwestorzy określając się na takie podejście, muszą precyzyjnie rozróżnić typy ropy naftowej, a ponadto terminy wykonania, a przede wszystkim miejsce zarówno contango kiedy i backwardation. Przejdźmy właśnie do tego, że piszą na giełdzie dwa, najpopularniejsze typy ropy naftowej. Są to:

WTI
Brent

Oczywiście wyspecjalizowani inwestorzy, mogą doszukać się także mniej atrakcyjnych rodzajów, które ponadto są pisane na giełdzie. Największy plus najodpowiedniejszy handel kończy się choć na dwóch wyżej wspomnianych rodzajach. Ropa WTI przedstawia się przede wszystkim niższą gęstością oraz mniejszą ilością siarki niż nowy rodzaj- Brent. Kontrakty na ten model znajdziecie na giełdzie NYMEX. Są toż zwykle kontrakty terminowe, a wielkość pojedynczego wynosi zwykle 1000 baryłek surowca. Ropa Brent pochodzi z mieszanki ropy z Morza Północnego. Traktuje ona większą ilość siarki, niż omawiany poprzedni rodzaj, a oraz jest zupełnie gęsta. Największy handel kończy się na platformie ICE i też gdy w dawnym przypadku, jeden kontrakt terminowy obejmuje 1000 baryłek surowca. Przedsiębiorcy muszą również wiedzieć, że różnica jakości pomiędzy rodzajem ropy WTI, a rodzajem ropy Brent sprawiła to, iż to WTI było nieznacznie droższym surowcem.

Dom maklerski Brok

Nie nieco a wraz z rewolucją łupkową w USA nastąpiła kolosalna zmiana kierunku natomiast to odpowiednio ropa Brent broniła się ważniejsza od WTI. W kwietniu minionego roku, ropa Brent była wspanialsza od WTI o prawie 50 dolarów. Ropa WTI zaliczyła również ujemną cenę terminową, gdyż doświadczyła załamania popytu i barku mieszkań na przechowywanie surowca. Przedsiębiorcy muszą też zrozumieć, przed przyjmą się inwestycji przy pomocy kontraktów krótkoterminowych, muszą również zrozumieć różnicę pomiędzy ceną rynkową, która fachowo określa się spotową, a jeszcze ceną terminową. Zwykle, teoretycznie cena rynkowa dzieli się daleko od ceny terminowej. Wpływ tworzy na ostatnie sporo czynników, a przede wszystkim poziom stóp procentowych, kiedy i prognozowana produkcja, natomiast w szczególności popyt na indywidualny produkt. Jeżeli natomiast inwestorzy decydują się na zainwestowanie przy pomocy instrumentów pochodnych, muszą dobrze poznać terminy cotango i backwardation.

Czy to inwestycja w ropę naftową się opłaca?

Należy wiedzieć, że jedna inwestycja w ropę to nie tylko kupno a sprzedaż krótkoterminowego kontraktu czy samego CFD. Inwestorzy mają pełen zakres możliwości zarówno przy ETF, które również można związać z bogatymi, opcyjnymi strategiami. Jeżeli natomiast inwestorzy dopiero co mają wpaść na rynek handlu czarnym złotem, muszą zrozumieć specyfikę surowca, a jeszcze elementów inwestycyjnych. Wówczas inwestycja w ropę naftową będzie wyjątkowo opłacalna. Dom maklerski Brok

zobacz również Czy warto inwestować w ropę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *